PRAHA Výsledky přijímaček už jsou známé. Ode dneška se totiž deváťáci a žáci, kteří se ucházeli o studium na víceletých gymnáziích a středních školách, dozvěděli, na jakou školu a jestli vůbec byli přijati. O tom, zda se žák dostal na vytouženou školu, mohl ale v krajním případě rozhodnout až los.
K tomuto řešení musely střední školy přikročit v případě, že uchazeči u přijímaček získali stejný počet bodů. A to kvůli tomu, aby mohl dobře zafungovat algoritmus systému digitálního vyhodnocování výsledků.
číst dále
PRAHA Roky hlídá za město, aby dopravní podnik (DPP) fungoval, jak má. V dozorčí radě největší pražské městské firmy zastává pozici místopředsedy. Navíc byl členem hodnoticí komise na výběr stavitele metra D. Jan Marek sice není veřejně známý, avšak patří mezi vlivné muže v metropoli.
Jak nyní zjistily LN, policii přiznal, že v minulosti udržoval kontakt s Michalem Redlem, šéfem údajné organizované skupiny, která podle policie ovlivňovala zakázky v DPP, byť mělo jít o pouze běžný společenský kontakt. Šéf pražské organizace TOP 09 Jiří Pospíšil s Markem, který má „topkaře“ v DPP zastupovat, nekomunikuje.
číst dále
Los symbolizuje náhodu. Přesto se používá třeba ve sportu. Nastávají situace, kdy rozhoduje los, a nejsou vnímány jako ztělesnění nespravedlnosti. Ale…
Patří k nim i přijímací řízení na střední školy? Tady mnozí zaprotestují. Mohou si ale uvědomit, že nelze ukázat prstem na konkrétního viníka. Právě končí první elektronické přijímačky, široce vnímané jako znamení pokroku. Mají své plusy už v tom, že lze podávat přihlášky na více škol zároveň. Nebo že výsledky srovnává počítačový algoritmus.
Ale aby algoritmus mohl zadaná data „schroustat“, musí dostat přesné pořadí žáků. Jsou-li například tři na 16. až 18. místě, přesné pořadí rozhodne los. Nastane-li remíza poblíž dělicí čáry, los může rozhodovat o tom, kdo projde a kdo ne.
číst dále
Hvězda Cannes. Pes Messi z filmu Anatomie pádu včera zavítal na červený koberec filmového festivalu. Více na straně 7
FOTO REUTERS
číst dále
Kontroverzní ministryně zůstává
Za krátkou dobu se stala šéfka resortu kultury Martina Šimkovičová jednou z hlavních tváří slovenské vlády. Její přístup ke kultuře přivádí odpůrce do ulic, koalice ji velebí.
strana 6
číst dále
FOTO MAFRA - PETR TOPIČ
PRAHA Kam s ní. Vládní strana TOP 09 hledá vhodnou umístěnku pro svou exministryni pro vědu Helenu Langšádlovou. Její nástupce a spolustraník Marek Ženíšek přišel doslova s šalamounským nápadem: posty si prohodit. On za ní do vlády, ona za něj do předsednického křesla sněmovního zahraničního výboru.
Rošáda má ale háček. Podle dvou straně blízkých zdrojů LN to není po chuti předsedkyni TOP 09 a předsedkyni sněmovny Markétě Pekarové Adamové a „jejímu“ křídlu strany. „Budeme tuto věc řešit na nejbližším jednání poslaneckého klubu. Do té doby nechci veřejně spekulovat o obsazení této pozice,“ řekla k tomu LN Pekarová Adamová.
číst dále
Dokončení ze strany 1
„S Kosem se potkali na golfovém turnaji, kde byl Ing. Marek na obědě. Pavel Kos tam byl s panem Redlem. Jinak jej nezná,“ uvedli detektivové. S Nemrahem se zase setkal na utkání bojových sportů.
Ačkoli LN žádaly Jana Marka, aby se vyjádřil ke svým kontaktům obšírněji, na dotazy neodpověděl. V minulosti přitom Deník N upozornil, že ho policie podezírala z mnohem intenzivnější spolupráce s Redlovou skupinou.
číst dále
PRAHA Prezident Petr Pavel jmenuje poslance Marka Ženíška ministrem pro vědu, výzkum a inovace vlády zítra před polednem. Ženíšek řekl, že s prezidentem hovořil o prioritách pro vědu a výzkum a rozpočtu kapitoly. Potěšilo ho, že prezident vnímá vědu, výzkum a inovace jako prioritu země.
Předseda sněmovního zahraničního výboru Ženíšek o svých prioritách v pátek hovořil s premiérem Petrem Fialou (ODS), který obratem na Hrad poslal návrh na jeho jmenování ministrem. Ve funkci má vystřídat stranickou kolegyni Helenu Langšádlovou. Mluvčí vlády Lucie Ješátková sdělila, že Fiala uvede Ženíška do úřadu zítra po jeho jmenování členem kabinetu.
číst dále
Brigádní generál. Petr Bartovský zastával ve Vojenském zpravodajství několik vedoucích pozic. Byl také na misích v Kosovu a Bosně a Hercegovině.
FOTO ČTK
PRAHA Petr Bartovský se stane ředitelem Vojenského zpravodajství (VZ) od letošního 1. července. V úřadu nahradí Jana Berouna, který ve funkci skončí ke 30. červnu. Předání funkce se uskuteční u příležitosti oslav Dne ozbrojených sil, informovalo ministerstvo obrany. Bartovského jmenování do funkce schválila vláda v dubnu, předtím jeho nominaci projednal sněmovní výbor pro obranu.
číst dále
Stanou se z nich veterináři? Takto letos probíhaly přijímačky na Střední odborné škole veterinární v Hradci Králové.
FOTO ČTK
Dokončení ze strany 1
číst dále
Hokej sledovalo 1,87 milionu lidí
PRAHA Pondělní utkání mistrovství světa v ledním hokeji mezi Českem a Švýcarskem sledovalo v České televizi 1,87 milionu diváků, což je zatím letošní rekord a zároveň nejvyšší sledovanost od roku 2019. Utkání na ČT Sport sledovalo 50,9 procenta všech, kteří měli v tu dobu puštěnou televizi. čtk
Ministerstvo chce vyšší poplatky ČT
číst dále
PRAHA Do elektrifikace železničních tratí se má v Česku v následujících letech investovat téměř 50 miliard korun a počítá se s tím, že by elektřina měla pohánět vlaky na dalších téměř 2400 kilometrech tratí. Hotovo by mělo být do roku 2040. V současné době je v České republice zhruba 9000 kilometrů železnice, elektrifikována je zhruba jedna její třetina. Vyplývá to z informací, které LN poskytla Správa železnic.
Elektrické lokomotivy či vlaky mají proti těm dieselovým mnoho výhod. Nemusí si s sebou vozit vlastní palivo, takže jsou lehčí, mohou jezdit daleko rychleji, mají vyšší zrychlení, jsou tišší a fungují s nižšími provozními náklady. Dalším benefitem je samozřejmě ekologický, bezemisní provoz. V poslední době se také často hovoří o bateriových vlacích (BEMU – bateriová elektrická jednotka, pozn. red.) pro provoz na regionálních tratích. Čtyři takové by měly již brzy zahájit provoz na některých tratích v Moravskoslezském kraji.
číst dále
Alena Vitásková. Bývalá předsedkyně Energetického regulačního úřadu.
FOTO ARCHIV LN
BRNO Ústavní soud (ÚS) dal bývalé předsedkyni Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Aleně Vitáskové šanci na vyšší odškodnění za nezákonné stíhání v kauze licencí pro solární elektrárny. Justice porušila její práva na soudní ochranu a náhradu škody. Znovu musí rozhodnout Obvodní soud pro Prahu 2. Vitásková žádala od státu za nemajetkovou újmu 48,55 milionu korun. Získala jen 600 000 korun, z toho 450 000 jí přiznalo ministerstvo spravedlnosti a 150 000 korun vysoudila.
číst dále
SNĚHOVÉ POLE V KRKONOŠÍCH
FOTO ČTK
PEC POD SNĚŽKOU Na sněhovém poli známém jako Mapa republiky ve východních Krkonoších je stále okolo čtyř metrů sněhu. Z úbočí Studniční hory by mohlo zmizet na přelomu června a července. Sněhové pole připomínající prvorepublikové Československo s Podkarpatskou Rusí odtává od východu na západ, až nakonec zůstávají „střední Čechy“ v místě takzvané nivační deprese.
číst dále
Za krátkou dobu se stala šéfka resortu kultury Martina Šimkovičová jednou z hlavních tváří slovenské vlády. Její přístup ke kultuře přivádí odpůrce do ulic, koalice ji velebí.
Bývalá moderátorka Šimkovičová vyhrála několikrát cenu pro nejoblíbenější tvář televizní obrazovky. Od nástupu do funkce ministryně kultury ale čelí značné kritice. Petici za její odvolání podepsalo téměř 190 tisíc lidí.
FOTO PROFIMEDIA
číst dále
Ukrajinci začali na nebi používat riskantní taktiku zvanou „divoká lasička“. Vymyslely ji USA ve Vietnamu a spočívá v nalákání radarů protivzdušné obrany. Rusové současně postupují v Charkovské oblasti.
CHARKOV/PRAHA Nadvláda ve vzdušném prostoru je jednou z důležitých podmínek, jež můžou vést k vítězství ve válce. Kyjev má oproti Moskvě početní nevýhodu, kterou se dle zpravodajského webu Business Insider (BI) již nějakou dobu snaží kompenzovat používáním svých letadel jako návnad k zaktivování nepřátelské protivzdušné obrany.
číst dále
Blinken: Zásoby pro Kyjev jsou na cestě
KYJEV Vojenská pomoc z nedávno schváleného amerického balíku pomoci už začala přijíždět na Ukrajinu a další zásoby jsou na cestě. Včera to na začátku setkání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským řekl v Kyjevě americký ministr zahraničí Antony Blinken, napsala agentura Reuters. V pondělí Bílý dům uvedl, že Ukrajina už první část vojenské pomoci z nového amerického balíku obdržela. Vysoce postavený americký činitel, který Blinkena doprovází, podle agentury AP ve vlaku do Kyjeva řekl, že USA Ukrajincům poskytly dodávky pro dělostřelectvo, rakety do protivzdušné obrany i balistické střely dlouhého doletu, přičemž některé zbraně jsou už v přední linii.
číst dále
Slovenské národné divadlo uvedlo dvě premiéry, které spojuje téma slovenského národního charakteru a osudu. Přístupem i zpracováním jsou odlišné, v obou nicméně zaznívá znepokojení, které budí současnost, vnímané v kontextu dávných i nedávných slovenských dějin.
Pes na cestě. Ľuboš Kostelný, Alexander Bárta, Richard Stanke, Robert Roth.
FOTO ROBERT TAPPERT
číst dále
Včerejší začátek jedné z nejslavnějších filmových přehlídek poznamenala ohlášená hrozba nových obvinění ze sexuálních útoků ve filmovém průmyslu i možnost stávky nespokojených pracovníků.
Pro palmu do Cannes. Filmový festival včera začal. Pro čestnou Zlatou palmu si přijela herečka Meryl Streepová.
FOTO REUTERS
číst dále
V aktuálním vydání hudebního magazínu Headliner říká jubilující písničkář Ivan Hlas v souvislosti s nyní často skloňovanou návštěvnickou krizí toto: „Podle mého není návštěvnická krize, ale krize pořadatelů. Hraješ někde v nějakém městě, jsou v tom městské peníze, není úplně natřískáno, abych tak řekl, a celé je to trošičku chladnější. A pak přejedeš někam o třicet kilometrů vedle, tam to dělá pár nadšenců, je narváno, lidi jsou zvyklí tam chodit a celé je to nádherné. Takže jde o ty lidi, kteří kulturu pořádají, a já si jich strašně moc vážím. Takových nadšenců je zaplaťpámbu pořád hodně.“
číst dále
O práci novináře má veřejnost často zkreslené představy. Mohou za ně asi filmy. Žurnalisté v nich denně létají helikoptérami, přelézají ploty přísně tajných vojenských základen nebo vyšetřují vraždy a spiknutí. V kině málokdy vidíme, jak hlavní hrdina čeká v redakci, až korektorna přečte noviny, nebo až grafik vyrobí infografiku. Tyhle novinářské činnosti jsou přitom o dost častější. Málo známý aspekt žurnalistiky jsou neustálé e-maily a telefonáty od píáristů (lidí z PR agentur).
Tahle zvláštní sorta lidí se snaží protlačit do médií své klienty. Chodí od nich i desítky nabídek týdně. Většinu ignoruji. Kdybych je zkoumal, neměl bych čas na psaní a editování novin. Zároveň je mi ale píáristů trochu líto. Rád bych jim pomohl. Jejich témata jsou však obvykle nepoužitelná.
číst dále
Výměna ministryně Heleny Langšádlové byla podle předsedkyně Markéty Pekarové Adamové příkladná. Zvenčí to tak nevypadá. Vedení strany se prý usneslo na tom, že nejhůř komunikuje ministryně, o které nikdo neví, proto ji strana vyměnila. S ministrem zdravotnictví, jehož chaotické kroky většina populace nechápe a nelze v nich vystopovat ani systematičnost, je vedení strany spokojené.
Výsledkem manévru je znejistění komunity, kterou paní Langšádlová „obsluhovala“. První kandidát se ukázal jako nevhodný a další zas vypadá, že by byl vhodný pro cokoli a pro nic. Chtěla-li TOP 09 vzkázat vědecké komunitě, že na vědě ji vlastně nezáleží, zdařilo se.
číst dále
Je to světový unikát a o to víc v Rusku – země má válečného ministra obrany, který nikdy nesloužil v armádě. „Je třeba začlenit ekonomiku silového bloku do národního hospodářství, udělat to tak, aby to bylo v souladu s dynamikou současné doby,“ odůvodnil změnu v rámci rekonstrukce vlády po prezidentské inauguraci mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. A ačkoli výměna ministra není v ruském systému ničím, co by bylo nějak zásadní událostí‚ u šéfa armádního kolosu, který vede prakticky dvě války (na Ukrajině a v Sýrii) a usilovně se připravuje na třetí (s NATO), to významná věc je. Co to bude znamenat pro další vývoj války na Ukrajině i pro Rusko samotné?
číst dále
Značná část obyvatel Česka, podle agentury Median přes 40 procent, si myslí, že Rusko je příliš velké, než aby mohlo fungovat demokraticky. Není divu, poznámky, že Rusové si přejí vládu tvrdé ruky a že v Rusku nebude demokracie nikdy úspěšná, se opakovaně objevují v médiích. Jejich autoři se přitom prezentují jako demokraté a bojovníci proti tyranii.
Skutečně ale existuje něco, co by nějaký národ či stát předurčovalo k nedemokratičnosti. Zatím totiž nebylo zjištěno, že by existovaly nějaké nedemokratické geny či geny pro to být otroky. Na tradicích demokracie také nevisí. Jinak by koneckonců nemohla nikdy vzniknout. Navíc demokracie v předmoderních společnostech vypadala jinak než dnešní demokracie. Jedním z největších rozdílů bylo to, že například antická demokracie se netýkala značné části obyvatel, otroků, žen a cizinců, i když žili v obci už generace. Dnešní demokracie vychází totiž nejen z té antické, ale také z křesťanského a osvícenského pojetí člověka a jeho práv.
číst dále
Navyšování marží zatím zákazníci řetězcům tolerují, píše autor
FOTO ČTK
Výraznější inflace se vrací do Česka. Nákupní náladou spotřebitelů ale zatím příliš neotřásla, dokonce ani ve spojení s dopady konsolidačního balíčku. To ovšem znamená, že obchodní řetězce se svojí habaďůrou na zákazníka jen tak neskončí. Přitom právě ta představuje klíčovou příčinu opětovného vzedmutí inflace.
číst dále
Jako celoživotního příznivce železnice a železniční dopravy mě samozřejmě těší, že se konečně začala opravovat a modernizovat velká nádraží, do kterých se někdy neinvestovalo i celá desetiletí. Třeba to v Teplicích nebo nejnověji úplně nové ve Vsetíně. Ještě nad tím na pražském Vyšehradě kdyby se tak majitel konečně slitoval a kdyby tam také zase mohly zastavovat vlaky!
Ale v tristním stavu se nacházejí i mnohá malá nádraží. Z jednoho takového, venkovského, jezdím pravidelně už několik let. A sleduji v přímém přenosu jeho postupnou cílenou degradaci. Bývaly tam tři koleje, dvě průjezdní, jedna skladištní, sloužil tam výpravčí, vlaky mohly křižovat, provoz na jednokolejce byl tudíž plynulejší.
číst dále
Vojenští zběhové a Čapkova Matka
Ad LN 14. 5.: Zběhové
To tomu autorka dala... Starý pamětník, občan čtyř států... „Potkávám jich hodně, hodně mladých mužů, evidentně plných síly...“ Nebo ta bezelstná osobní pointa: „Nemohu ovšem ručit ani za sebe... že bych nesháněla právě ty zločinné převaděčské služby.“ (!) Samozřejmě, že se nikomu nechce umírat. A jsou i odpírači vojenské služby z přesvědčení, z principu. To ale není případ těch šesti set tisíc Ukrajinců. Jejichž země (vlast) se nachází v situaci, která je naprosto průzračná. A která je potřebuje. Pokud Ukrajina vyhlásí pro určité ročníky všeobecnou mobilizaci, je jen věcí jejich svědomí, jak na to budou reagovat. Rozumný stát specifické případy zohlední; takoví pak mohou sloužit i beze zbraně (spojaři, ženisté, zdravotníci atp.). Ale znovu, těch nebude šest set tisíc. Proč autorka nepřipomene jiné příklady? Atmosféru u nás v době mobilizace na podzim 1938? Situaci v Izraeli, kde v armádě slouží (a případně jdou do akce) i ženy? Anebo ještě lépe – proč nepřipomene legendární Čapkovu Matku? „Zůstat živý je důležité,“ uzavírá autorka. Jsou však situace, že čest a svědomí mají hodnotu větší, vyšší. To není patos, nýbrž odraz reality našeho světa.
číst dále
USA uvalí na elektroauta z Číny stoprocentní clo
WASHINGTON/PEKING Spojené státy zvýší cla na dovoz elektromobilů z Číny z 25 na 100 procent, oznámila včera administrativa prezidenta Joea Bidena. Zvýší se také cla na dovoz počítačových mikročipů, solárních článků, baterií, kritických minerálů, zdravotnických produktů, některých výrobků z oceli a hliníku, stavebních jeřábů a na mnoho dalších položek. Čínu rozhodnutí silně znepokojuje, proto přijme rozhodná opatření na ochranu svých práv a zájmů, reagovalo čínské ministerstvo obchodu.
číst dále
PRAHA Cegelec, francouzská firma z oboru vývoje a výroby vozidel hromadné dopravy, se nově stane součástí stejně zaměřené společnosti Škoda Group, respektive mateřské investiční skupiny PPF. Akvizici významného dodavatele zejména elektrických výzbrojí pro tramvaje, trolejbusy, metro a příměstskou železnici oznámili zástupci Škody Group včera, tedy v den, kdy celá PPF Group prezentovala hospodářské výsledky za loňský rok.
Zakladatel a dlouhé roky dominantní majitel PPF Petr Kellner, který v březnu 2021 tragicky zahynul při nehodě vrtulníku na Aljašce, by mohl být s rokem 2023 spokojen. Skupina, nyní ze 100 procent vlastněná dědici, tedy manželkou Renátou Kellnerovou (agentura Bloomberg ji označila za nejbohatší ženu východní Evropy) a čtyřmi dětmi, vykázala čistý zisk 1,45 miliardy eur, v přepočtu zhruba 36 miliard korun.
číst dále
Unavené, přetažené svaly, ztuhlá záda nebo krk, to jsou stavy, se kterými pomůže masáž. Ta patří mezi oblíbené relaxační techniky, ale s pohybovými problémy úplně nepomůže, tam už je potřeba fyzioterapie. Jaký je mezi nimi rozdíl?
Masáž by se dala charakterizovat jako soubor hmatů, kterými masér ovlivňuje napětí kůže, podkoží, svalů a fascií (svalový obal), a to jak ve smyslu uvolnění, tak i nabuzení. „Masáž je většinou relaxační procedura, která se liší podle typu. Z hlediska pacienta, je to pasivní procedura. Zatímco fyzioterapie využívá různých technik a metodik, při kterých se pacient aktivně zapojuje,“ vysvětluje Mgr. Klára Moravcová, vedoucí fyzioterapeut Rehabilitační kliniky Malvazinky.
číst dále
Existuje široké spektrum hmatových technik, kterými můžeme nechat opečovávat své tělo. Někdy se můžeme přibližovat spíše k terapii. Mezi takové techniky patří právě manuální lymfodrenáž. Jedná se o velmi jemnou hmatovou techniku, jejímž cílem je zlepšit funkci povrchového lymfatického systému. Tento povrchový systém tvoří osmdesát procent celého lymfatického systému, který je hlavním imunitním a detoxikačním nástrojem organismu a jako jediný zabezpečuje návrat lymfy do krevního řečiště.
A protože manuální lymfodrenáž pracuje s povrchovým lymfatickým systémem, který se nachází v oblasti podkoží, musí být tato technika opravdu jemná a nebolestivá. Tvoří ji soubor kruhovitých nebo spirálovitých hmatů o pomalé frekvenci a s přesným postupem, směry a dynamikou přítlaků. Vůbec nedochází k podpoře prokrvení.
číst dále
číst dále
Švédská masáž je klasika, ale co zkusit některou z netradičních technik, jako je thajská masáž, baňkování či reflexní terapie plosek nohou?
Masáží je spousta druhů. Některé se specializují jen na určité části těla, například indická masáž hlavy, jiné používají netradiční metody nebo vycházejí ze stovky let starých technik, jako například thajská masáž.
„Klasické thajské masáže jsou prováděné technikou promačkávání akupresurních bodů. Je to taková jóga pro ‚líné lidi‘ . Terapeutka promačkává body po těle a protahuje vás. Jsou ráznější než klasické švédské masáže, já je osobně doporučuji hlavně sportovcům, mladším lidem a klientům, kteří již s masážemi nějakou zkušenost mají,“ říká Anna Forejtková ze sítě thajských salonů Tawan.
číst dále
Aktivně a vrcholově sportující lidi se bez masáží neobejdou. U nich se využívají spíše regenerační techniky, aby se svaly připravily na zátěž a zvedl se výkon dotyčného. A pak masáže speciálně po výkonu, aby svaly co nejdříve zregenerovaly a rychle se odplavila kyselina mléčná, která v nich vzniká při fyzické zátěži. „Masírování před a po výkonu je v podstatě prevencí toho, aby si sportovec neublížil, aby nedošlo k natržení svalu nebo vzniku uzlíků – trigger pointů,“ říká předseda České unie masérů Jan Vozihnoj.
číst dále
Fyzioterapie a masáže nejsou to samé. Mnozí lidé si myslí, že když jim lékař „napíše“ poukaz na rehabilitaci, lehnou si na lůžko a nechají se příjemně namasírovat. Tak to ale není, jak vysvětluje primářka MUDr. Miluše Jurášková z vedení Rehabilitačního oddělení FN Brno.
LN Jaký je tedy mezi fyzioterapií a masáží rozdíl?
Fyzioterapie je součást léčebné rehabilitace, která se zabývá diagnostikou, léčbou a prevencí poruch pohybového systému člověka. Využívá postupy fyzikální terapie, léčebné tělesné výchovy, kinezioterapie, myoskeletální medicíny, měkkých a mobilizačních technik. A jednou z možností fyzikální terapie jsou masáže. Těch je řada druhů: podle užívané techniky (reflexní, lymfatická, švédská) nebo dle využití (babymasáž, sportovní). Velká část masáží patří spíše do kategorie wellness než rehabilitace. Jsou to oblíbené pasivní procedury.
číst dále
číst dále
Provokatér. Kevin Fiala a jeho oslava gólu proti Čechům.
FOTO GETTY IMAGES
Poklidný rozjezd, ukázkové stažení puku, bekhendový blafák, pak už jen přiložit ruku k uchu a podráždit pražské publikum.
číst dále
FOTBALOVÁ FORTUNA LIGA
FOTO MAFRA – MICHAL SVÁČEK
PRAHA Fotbalisté Sparty se ve včerejším 3. kole nadstavbové skupiny o titul přiblížili obhajobě trofeje. Na svém stadionu přivítali Ostravu, kterou porazili 2:1. O oba góly se postaral ve skvělé formě hrající Veljko Birmančevič, který už má na kontě 16 branek. Za Baník snižoval akrobatickými nůžkami z rohu stoper Michal Frydrych. Sparta si tak na Letné poradila s Ostravou i podruhé v rozmezí měsíce a její náskok v čele tabulky narostl na sedm bodů. Pokud jejich městský rival Slavia v dnešním šlágru neporazí doma Plzeň, bude rozhodnuto.
číst dále
S úsměvem. Dobře naladěný byl na včerejším tréninku národního týmu řízný bek Radko Gudas.
FOTO MAFRA – MICHAL RŮŽIČKA
Rád žertuje, i mezi novináři. Radko Gudas se na domácím hokejovém šampionátu rozplývá. „Akorát gól jsem ještě nedal, i když moc nechybělo. Asi si ho schovávám na lepší zápasy,“ zalaškuje český obránce v krátkém rozhovoru po dopoledním tréninku, v němž se jako obvykle rozpovídá o tvrdé hře. Sám ale přiznává, že by se měl občas brzdit.
číst dále
CYKLISTIKA
Pogačar na Giru drží růžový dres
BOCCA DELLA SELVA Desátou etapu Gira d'Italia s dlouhým stoupáním do cíle vyhrál francouzský cyklista Valentin Paret-Peintre. Slovinec Tadej Pogačar po volném pondělku na úvod druhého týdne závodu bez problémů udržel růžový trikot. Ve skupině favoritů s ním po 142 kilometrech dojel do cíle i Jan Hirt. čtk
číst dále
Po svém metru zatoužila i slovenská část federace. Když se ukázalo, že pražské metro nebude používat jednotky metra R1 z produkce ČKD Praha, měly tyto vozy po úpravách a přeznačení na R2 najít uplatnění na rychlodrážních tratích spojujících v budoucnu historickou Bratislavu s nově plánovanými sídlišti.
První návrhy velkokapacitního systému MHD v Bratislavě na bázi metra nebo rychlodráhy jsou z roku 1972. Podobně jako v Praze se rodily různé varianty směrového vedení s ohledem na lokaci budoucích sídlišť. Kvůli velké vzdálenosti byly jednotlivé větve poměrně dlouhé, celá síť měla podle jedné z variant měřit až 103 km! Když byl vývoj československého metra R2 zastaven, přeorientovala se Bratislava ještě v 70. letech na sovětské jednotky Ečs provozované i v Praze, později koketovala s možností pořídit východoněmecké soupravy LEW 250 a od roku 1984 se počítalo opět se sovětskou technikou – jednotkami 81-71.
číst dále
V seriálu České televize Vyprávěj je scéna, v níž se jeden z hrdinů rozčiluje, že Sověti po srpnové okupaci vnutili pro provoz na prvním úseku metra své jednotky řady E, kvůli nimž bude třeba předělávat Nuselský most. Tato hojně tradovaná legenda je však skutečnosti hodně vzdálená.
V roce 1973 otevřený Nuselský most (tehdy Klementa Gottwalda) byl projektován a stavěn pro potřeby zatížení tramvajemi, nikoli vagóny metra. Proto bylo po změně konceptu na metro nutné tubus posílit pomocí speciálního železného roštu, jenž přenášel síly do krajních (svislých) stěn. Tato změna se musela odehrát bez ohledu na to, zda by byly nakonec použity vagóny československé či sovětské provenience. Stejně jako bylo nutné upravit dnešní stanici Vyšehrad (původně s kratšími nástupišti).
číst dále
9. května tomu bylo 50 let, kdy ve zbrusu nové stanici Kačerov někdejší šéf komunistů Gustáv Husák slavnostně přestřihl pásku prvního úseku pražského metra. Časy se od té doby změnily a politická konstelace také, ale metro je tu dodnes a výrazně rozšířené. Jak trnitá cesta vedla ke vzniku významné metropolitní rychlodráhy a které její vize ztroskotaly, o tom se dočtete v novém šestidílném seriálu.
Pražané objevují metro. Desátého května 1974 v den startu ostrého provozu vzaly tisíce lidí nový dopravní systém na zteč (shora). Turnikety, jimiž bylo nutné do metra projít.Nemechanizovaný razicí štít z průkopnických dob stavby prvního úseku, kdy se raziči museli spoléhat hlavně na sílu vlastních paží. Dnes už staví metro i plně automatizované razicí štíty.
číst dále
Autor seriálu:
Libor Hinčica se dlouhodobě zabývá problematikou veřejné dopravy. Publikuje především na odborném portále Československý Dopravák, který založil původně jako tištěné médium už ve svých 13 letech. Vedl v Ostravě klub fanoušků veřejné dopravy, dodnes organizuje zájmové akce pro veřejnost a snaží se také o záchranu historických vozů MHD.
číst dále
Na Zemi ještě nežil tvor, který by se velikostí mozku vyrovnal vorvaňům. Co se těmto kytovcům honí jejich obří hlavou? Komunikují spolu zvuky, jež mají mnoho společného s lidskou řečí.
Zatímco slavný program SETI hledá inteligentní civilizace ve vesmíru, výzkumný projekt CETI (Cetacean Translation Initiative) obrací pozornost k mořským hlubinám. Sdružuje zoology, lingvisty a odborníky na umělou inteligenci, kteří chtějí porozumět komunikaci kytovců. Sdružení sponzorů Audacious Project jim na to přispělo 33 miliony dolarů. Zvuková komunikace velryb se těší velké popularitě díky keporkakům, jejichž samci dávají samicím najevo své kvality složitými „zpěvy“. Ve srovnání s těmito koncerty zvířecí říše se může zdát „cvakavá“ komunikace vorvaňů primitivní.
číst dále
Výkon basketbalistů v americké NBA ovlivňuje jejich cestování mezi časovými pásmy. Když hostí tým ze západního pobřeží soupeře z východního pobřeží, má šanci na výhru 63,5 procenta. Pokud ale tým z východního pobřeží hostí soupeře ze západního, zvítězí jen v 55 procentech případů. Ukázala to rozsáhlá statistická studie výsledků pětadvaceti tisíc zápasů odehraných mezi roky 2000 a 2021. Jejími autory je skupina výzkumníků vedená Firatem Özdalyanem z univerzity Dokuz Eylül v tureckém Izmiru. Vyšla ve vědeckém časopise Chronobiology International.
číst dále
V Hlavním sále Valdštejnského paláce v Senátu ČR se u příležitosti Světového dne Červeného kříže (8. května) pod záštitou předsedy Senátu Miloše Vystrčila a senátního výboru pro zdravotnictví uskutečnilo slavnostní shromáždění. Akce byla spojená s oceněním zasloužilých členů a dobrovolníků Českého červeného kříže, zachránců života i nejvýznamnějších podporovatelů Českého červeného kříže (ČČK). Společnosti Ball Aerosol Packaging CZ byla udělena medaile „Děkujeme“ z ryzího stříbra za podporu pomoci Červeného kříže obětem války na Ukrajině.
číst dále
Plánovali jsme nějaký výlet, takže jsem si googloval, jak mají na českolipském hradě otevřeno, a okamžitě na mě vyskočila uživatelská recenze. Kdysi dávno, před AI, lidstvo žilo v dojmu, že si internet tak nějak napíšou jeho uživatelé navzájem, říkalo se tomu UGC, User Generated Content, a lidstvo si tou demokratizací informace bylo tak jisto, že se v roce 2006 UGC (pod pseudonymem „Ty“) stal dokonce osobností roku časopisu Time. Ano, každý z nás byl tehdy osobností roku a každý z nás si představoval milióny lidiček u počítačů, kteří s vírou v lepší svět a vedeni svou touhou vyjádřit se píšou encyklopedická hesla, filmové recenze, hodnocení výrobků a restaurací, abychom my, ostatní, věděli víc. Jak to dopadlo, víme. Encyklopedická hesla o sobě si každý píše sám, zbytek placení kopíci, kteří musí každý den ze sta účtů tisíckrát napsat „vcelku levné, ale kvalitní!“, „moc jsme si tu s rodinou užili“ a „displej je krásně čitelný i na slunci“ a jimž je víc a víc k ruce umělá inteligence, pro kterou je rozepsat „mají tu dobrou pizzu“ na „jsem nadšený z mé nedávné návštěvy této úžasné italské restaurace v Praze! Od chvíle, kdy jsem vkročil dovnitř, jsem byl unesen atmosférou, která zde panuje“ otázka sekund. Bohužel to lidem nikdo neřekl, takže stovky miliónů osobností roku 2006 nepřestávají recenzovat všechno kolem sebe. Tak jako user Václav R., který dal hradu Česká Lípa dvě hvězdičky a napsal: „Zavřeno a ve státní svátek, opravdu mě to nepotěšilo. Hned vedle je červený dům. Také hezká stavba, ale lípa je mrtvá.“
číst dále