PRAHANa sportovním poli posbírali téměř vše, co se dalo. Teď by velká jména mezi českými reprezentanty mohla podle zdrojů LN spolurozhodovat o směřování tuzemského sportu na další roky. Řeč je o hokejové legendě a olympijském vítězi z Nagana 1998 Jaromíru Jágrovi, vítězi Zlatého míče 2003 a současném manažerovi fotbalového Juventusu Turín Pavlu Nedvědovi, vítězi tenisového Davis Cupu Radku Štěpánkovi či držiteli tří zlatých olympijských medailí oštěpaři Janu Železném.
Ti všichni by mohli zasednout v Národní radě pro sport, jež bude fungovat jako dozorčí orgán Národní sportovní agentury. Právě přes ni poteče od roku 2021 většina sportovních peněz. V čele agentury stojí rovněž bývalý špičkový sportovec – hokejový brankář a nynější poslanec hnutí ANO Milan Hnilička.
číst dále
PRAHA „I muži mají své dny.“ „Život je hořký. Bohudík.“ To jsou známé reklamní slogany, které si většina Čechů snadno spojí s konkrétní značkou alkoholického nápoje. Jejich vliv ovšem brzy nejspíš opadne, protože lidé si začnou s reklamou na lihoviny spojovat všudypřítomné varování, že alkohol škodí zdraví.
Stejně jako u cigaret má totiž každá reklama na pivo a destiláty obsahovat výrazný text upozorňující na škodlivé účinky. Změnu plánuje ministerstvo zdravotnictví, které ji bude chtít prosadit do chystaného zákona o regulaci reklamy na alkohol.
číst dále
PRAHA Z 220 tisíc na 300 tisíc korun vzroste od příštího roku rodičovský příspěvek na děti do čtyř let věku. Poslanci včera přehlasovali návrh senátorů, aby se zvýšení týkalo i rodičů, jejichž děti věkovou hranici splňují, ale dosavadní částku už vyčerpali. A potvrdili vlastní verzi, podle níž dostanou přidáno rodiče novorozenců a dětí do čtyř let, kteří budou k lednu dávku ještě pobírat.
Zvýšení se týká asi 80 procent rodin s těmito dětmi, což je i původní návrh vládního dua ANO a ČSSD. Rozšíření na všechny by podle ministerstva financí vyšlo oproti schválené verzi státního rozpočtu o 2,6 miliardy navíc.
číst dále
PRAHAZatímcoPavel Šámal ve funkci předsedy Nejvyššího soudu (NS) létal na služební cesty do exotických destinací, jako jsou Mexiko, Thajsko či Izrael, a navíc často s manželkou, která je na stejném soudu jeho podřízenou, ostatní justiční představitelé se zpravidla drží Evropy.
Vyplývá to z přehledů, které LN získaly na základě zákona o svobodném přístupu k informacím. Kupříkladu bývalý předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa byl letecky pouze v nizozemském Haagu. Šéf Ústavního soudu Pavel Rychetský navštívil v uplynulých čtyřech letech jako nejexotičtější destinaci Maroko.
číst dále
Zvyšovat penze a dávky dovede, s prominutím, každý. Začít bojovat s alkoholismem je úplně jiná káva.
Ačkoli jsme loni byli „až“ čtvrtí na světě ve spotřebě alkoholu na hlavu, konzumace neklesá: vypijeme ročně skoro dvanáct litrů čistého alkoholu na člověka a pravidelně získáváme medailové pozice. Nejen to: naši mladí (včetně dětí) začínají s alkoholem extrémně brzo a pijí extrémně mnoho, také sbírají pravidelně „medaile“ ve světových srovnáních.
Důsledky jsou jasné: jen zdravotní pojišťovny vydají ročně třináct miliard korun na léčbu přímých následků pití. „Chlast“ je jedním z hlavních problémů Česka, akorát o tom raději nemluvíme. Neúměrně pijí totiž politici i novináři, lékaři i učitelé a nechceme si přiznat, že naše zvyky nejsou neškodné.
číst dále
Pieta za oběti střelby. Houkáním sirén včera Česko uctilo památku sedmi lidí, kteří minulý týden zemřeli následkem útoku ve Fakultní nemocnici Ostrava. Poblíž místa tragédie, kterou způsobil dvaačtyřicetiletý muž z Opavska, vzniklo pietní místo, kam lidé chodí zapalovat svíčky. FOTO ČTK
číst dále
DOMOV
Protest proti Babišovi. I s opozicí
V Praze se konala další demonstrace za odstoupení premiéra. Organizátoři ze spolku Milion chvilek tentokrát dali prostor k vystoupení i opozičním politikům.
číst dále
Předseda Nejvyššího soudu Šámal je výjimkou. Ostatní špičky justice se nenechávají na služebních cestách doprovázet manželkou. I destinace volí střídměji.
PRAHA Předseda Nejvyššího soudu (NS) Pavel Šámal si oblíbil cestování v doprovodu své manželky. Spolu se soudkyní NS Miladou Šámalovou navštívil během služebních cest exotické destinace Thajsko, Mexiko či Izrael.
Jak zjistily nyní LN na základě žádosti o svobodném přístupu k informacím, Šámal byl v tomto ohledu unikát. Ostatní předsedové nejvyšších soudů i Ústavního soudu tuto možnost v minulosti nevyužili. Drželi se také zásady cestovat vesměs po Evropě.
číst dále
Předseda Nejvyššího správního soudu z let 2003 až 2018 Josef Baxa v rozhovoru pro LN popsal, jak nakládal s pozvánkami na služební cesty do zahraničí.
LN Jakou praxi jste coby šéf Nejvyššího správního soudu vyznával ve vztahu ke služebním cestám s manželkou?
Manželku jsem nebral nikdy. Dával jsem přednost dalším soudcům. Pokud přišla pozvánka pro dvě osoby, dal jsem přednost odborně způsobilému kolegovi, abychom oba mohli načerpat poznatky.
číst dále
číst dále
POČASÍ
PRAHA Po nezvykle teplém pondělku a chladnější noci na včerejšek se metropole ráno ponořila do mlhy a smogu. Meteorologové ani po zbytek posledního předvánočního týdne neočekávají, že by teploty začaly klesat. Spíše by se do pátku měly držet těsně pod deseti stupni. Víkend pak přinese dešťové srážky, které s větší či menší intenzitou zřejmě vydrží až do Vánoc. FOTO MAFRA – DAN MATERNA
red
číst dále
POCHOD PROTI BABIŠOVI
PRAHA „Pan prezident přátelsky přivítal premiéra Andreje Babiše,“ hlásil z Lán krátce po šesté hodině večer mluvčí Miloše Zemana Jiří Ovčáček. Jen čtyřicet kilometrů od nich probíhal další tisícový protest proti Andreji Babišovi organizovaný spolkem Milion chvilek pro demokracii.
V Praze se průvod s transparenty a vlajkami po úvodním slovu hlavní tváře spolku Mikuláše Mináře vydal z Václavského náměstí okolo Úřadu vlády ČR až na Klárov. Tam dostali prostor i opoziční politici. „Jaké jsou hlavní problémy naší země? Jak je řešit? Co trápí voliče hnutí ANO a jak je oslovit?“ zeptali se pořadatelé demonstrace každého opozičního politika, který přišel promluvit k davu.
číst dále
PRAHA Tváře, které se mají objevit v dozorčí radě nově zřízené Národní sportovní agentury, začínají nabývat konkrétních obrysů. Podle zdrojů LN se do Národní rady pro sport uvažuje o mixu dvou skupin lidí – takzvaně zasloužilých a funkcionářů.
Mezi prvně jmenované patří například sportovní legendy. Informace LN z několika zdrojů hovoří o bývalém fotbalistovi Pavlu Nedvědovi, nedávno kariéru ukončivším tenistovi Radku Štěpánkovi, zřejmě nejlepším oštěpaři historie Janu Železném i modle českého hokeje Jaromíru Jágrovi.
číst dále
Humor je jedno z poznávacích znamení českých betlémů FOTO MAFRA – PETR TOPIČ
PRAHA Jsme v podzemí Betlémské kaple. Kde jinde, chce se říct, když jde o betlémy. Blahoslav Lukavec jejich výstavy pořádá každý rok, letos je to už počtyřicáté.
Pár schodů dolů do tmavé a studené chodby. Jsou příkré a prostor těsný. Několik zahraničních turistů také váhá, jestli mají dolů skutečně jít. Pod schody a za rohem ale čeká jiný – vlídný svět. Je plný světla a veselého hemžení. Kdo by to čekal ve sklepení kaple v centru Prahy?
číst dále
Možný vzhled planety Makropulos REPRO LN
PRAHA Exoplaneta, kterou Česku přidělila Mezinárodní astronomická unie (AUI) v Paříži, získala jméno. V hlasování veřejnosti zvítězil název Makropulos. Hvězda XO-5 v souhvězdí Rysa, kterou Makropulos obíhá, ponese jméno Absolutno. Informovala o tom Akademie věd ČR (AV ČR).
Exoplanety jsou planety mimo Sluneční soustavu. Planeta se jménem vycházejícím z divadelní hry Karla Čapka je o trochu větší než Jupiter a tvoří ji horké plyny. Hvězdu Absolutno obíhá mnohonásobně rychleji než Země Slunce. Jeden rok tam trvá zhruba čtyři pozemské dny.
číst dále
Stovky figurek v betlémech různých stylů: dřevěné, kované, drátěné i pečené ve slaných i sladkých variantách. To vše ukazuje výstava v pražské Betlémské kapli, kterou uspořádal Blahoslav Lukavec. FOTO MAFRA – PETR TOPIČ
číst dále
CELOSVĚTOVÁ ORGANIZACE
V čele asociace angličtinářů poprvé stane Češka
PLZEŇ První Češka bude od března 2021 na jeden rok v čele největší světové profesní organizace sdružující učitele angličtiny od základních škol po vysoké, odborníky i lingvisty. Prezidentkou TESOL International Association se stane Gabriela Klečková, vedoucí katedry anglického jazyka Fakulty pedagogické Západočeské univerzity. TESOL International Association, sídlící v USA, sdružuje 13 000 členů z více než 100 zemí. Šestačtyřicetiletá Klečková, která je členkou asociace od roku 1999, bude první ženou z postkomunistických zemí v jejím čele. Dosud ji vedli pouze Američané. Klečkovou nedávno zvolila členská základna na tři roky do nového tříčlenného úzkého vedení, kam bude jmenována příští rok v březnu. čtk
číst dále
Dokončení ze strany 1
S názorem, že přísnější regulace reklamy je zcela zbytečná, souhlasí i šéf Svazu vinařů Tibor Nyitray. „Restrikce nejsou potřeba. Jediné, co je potřeba, je vymáhat důsledně stávající zákony jako ten, že se mladistvým nemá nalévat,“ doplnil.
Už dnes totiž nesmí reklama nabádat k nestřídmému pití nebo záporně či ironicky hodnotit abstinenci. Zakázáno je také spojovat alkohol se společenským nebo sexuálním úspěchem, zdůrazňovat obsah alkoholu jako kladnou vlastnost nápoje nebo tvrdit, že alkohol v nápoji má léčebné, povzbuzující nebo uklidňující účinky nebo že je prostředkem řešení osobních problémů.
číst dále
Komunistické vedení reaguje na kritiku vnitřních poměrů ve své zemi stále více podrážděně. Naposledy to pocítilo několik západních sportovních klubů.
Podpora. Muž drží Őzilovu fotografii na demonstraci proti Číně. FOTO REUTERS
LONDÝN/PRAHA Německý fotbalista tureckého původu Mesut Özil se už několikrát postaral o rozruch svými politickými názory.
číst dále
SPOJENÉ KRÁLOVSTVÍ
Johnson chce zakázat prodloužení přechodného období
LONDÝN Britský premiér Boris Johnson hodlá do brexitového zákona doplnit pasáž, která by zakazovala prodloužení přechodného období po odchodu Británie z EU. Po několika odkladech Británie pravděpodobně opustí Unii na konci ledna, do konce roku 2020 by pak měla vyjednat s evropskou sedmadvacítkou dohodu o budoucích, především obchodních vztazích. Podle hlasů zaznívajících nejen z Bruselu je ale 11 měsíců na tak komplexní dohodu příliš málo. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová se včera s Johnsonem dohodla, že se setkají na počátku ledna. čtk
číst dále
PREŠOV Dvanáctipatrový dům v Prešově na východním Slovensku, který nedávno vážně poškodil výbuch plynu a následný požár, bude zbourán celý. Rozhodl o tom včera krizový štáb. Česká firma Cannoneer Group, která začala panelový dům rozebírat v pondělí s pomocí speciální techniky, chce demoliční práce ukončit již dnes. FOTO ČTK/AP
čtk
číst dále
Proces směřující k odvolání prezidenta Trumpa přejde dnes do třetí fáze. Teprve potřetí v historii země budou na půdě Sněmovny reprezentantů poslanci rozhodovat o tom, zda vyšetřovací a právní výbor sesbíraly dostatečné množství důkazů, aby mohl být šéf Bílého domu obžalován.
FOTO REUTERS
WASHINGTON/PRAHA Dne 19. prosince 1998 stála americká Sněmovna reprezentantů před dilematem, zda obžalovat tehdejšího prezidenta Billa Clintona ze zneužití pravomocí. Téměř na den přesně po 21 letech se poslanci americké dolní komory Kongresu sejdou, aby hlasovali o tom samém. Jen v hlavní roli je tentokrát republikán Donald Trump. Poslanci tak současnou hlavu státu viní ze dvou prohřešků – zneužití moci a bránění Kongresu ve vyšetřování. Ve středu budou rozhodovat, zda se Trump stane třetím prezidentem v historii USA, který musel čelit soudu horní komory Kongresu.
číst dále
V boji s pozůstatky komunismu jsou třeba i takové metody, jaké používá Orbánovo Maďarsko – míní pastor László Tőkés, kvůli němuž začala v Rumunsku vzpoura proti tehdejšímu komunistickému vládci.
TEMEŠVÁR (od zvláštního zpravodaje LN) Spouštěčem pádu diktátora Nicolaea Ceauşeska před třiceti lety v Rumunsku byl protestantský pastor László Tőkés. Známého kritika komunistického režimu z řad maďarské menšiny chtěly úřady vystěhovat z temešvárské fary na venkov. Bránit ho ale 15. prosince 1989 přišly stovky lidí a jejich nepřetržité hlídkování přerostlo až do otevřené rebelie proti státní moci. O týden později se Ceauşeskův režim zhroutil. Tőkés, který po revoluci vstoupil do politiky a byl dvanáct let europoslancem, je jednou z ústředních postav oslav pádu komunismu v Rumunsku, LN dal exkluzivní rozhovor.
číst dále
Ulice Bejrútu i dalších libanonských měst opět zachvátilo násilí poté, co politici odložili rozhovory o nové vládě. Nepokoje trvají již dva měsíce a země je na pokraji hospodářského kolapsu.
Máme toho dost! Protestující hrozí pěstmi před ministerstvem financí v libanonském hlavním městě Bejrútu. FOTO ČTK/AP
BEJRÚT/PRAHA V centru Bejrútu hořela auta i barikády z pneumatik, skupiny výrostků vrhaly na policejní kordony kameny a zápalné lahve. Muži zákona odpovídali slzným plynem a vodními děly. Libanonská metropole vypadala v noci na úterý jako válečná zóna.
číst dále
Režisér Jiří Adámek uvedl se skupinou herců, z nichž někteří jsou členy jeho stálého, avšak nepravidelně vystupujícího souboru Boca Loca Lab, ve Studiu Hrdinů svoji nejnovější inscenaci nazvanou Oči v sloup.
Divadlo bez příběhu. To je ambice a síla Očí v sloup. FOTO STUDIO HRDINŮ
Hra je, jak upozorňuje program, třetím dílem trilogie, jejíž prvé dvě části představovaly inscenace Skončí to ústa (kterou nastudoval v roce 2016 se studenty DAMU na školní scéně DISK) a rozhlasová Hra na uši (z roku 2018), za niž mimo jiné získal ocenění na festivalu Prix Bohemia Radio.
číst dále
Jedna z největších událostí kulturního provozu v Česku v roce 2020 svoje třicátiny oslaví nejspíš jinde, pokud vůbec. Komise vyčetla festivalu, že prý málo rezonuje: jak v médiích, tak na veřejnosti. Copak to znamená? Že se o Festivalu spisovatelů Praha mezi lidmi neví: že není v novinách, v rádiu, v televizi, na internetu? Že sály, kde běží autorská čtení nebo diskuse, zejí prázdnotou? Že ředitel akce Michael March servíruje prošlé nebo podružné zboží? Neplatí ani jedno. Ani z desetiny.
Možná jste je četli
číst dále
LOS ANGELES / PRAHA Film Václava Marhoula Nabarvené ptáče má momentálně naději 1:10, že získá Oscara pro nejlepší neanglicky mluvený film. Probojoval se totiž mezi desítku snímků, z nichž v lednu vzejdou konečné nominace. Ve filmu vedle mladého Petra Kotlára hrají světové hvězdy jako Harvey Keitel (na fotografii z natáčení slaví s režisérem Václavem Marhoulem). Nabarvené ptáče soupeří o nominaci mimo jiné s filmem Pedra Almodóvara Bolest a sláva, s černou komedií Parazit, kterou natočil korejský filmař Pon Džun-ho, nebo s francouzským dramatem Bídníci. Do předběžného oscarového výběru se ve své kategorii dostalo také loutkové drama s názvem Dcera, které vytvořila studentka katedry animované tvorby pražské FAMU Daria Kashcheeva. FOTO JAN DOBROVSKÝ
číst dále
PRAHA Do finále audiovizuálních cen Trilobit, které uděluje Český filmový a televizní svaz FITES, poslala porota 31 hraných a dokumentárních snímků ze 166 přihlášených děl.
Mezi finalisty se zařadily tituly jako Bez vědomí, Dcera, Staříci, Jiří Suchý: Lehce s životem se prát, Budiž světlo, Most!, Národní divadlo: Mýtus a realita, Chvilky, Moje století nebo pořad Reportéři ČT. Ocenění si vítězové převezmou 25. ledna v Berouně.
Na zatím tajné hlavní ceně se porota podle svého předsedy Vladimíra Justa shodla jednomyslně: „Právě tato cena Trilobitu nejvíc sluší, neboť naplňuje poslání upozorňovat na nenápadné, skryté kvality děl neokázalých, uváděných bez humbuku, stranou širší mediální pozornosti, a přitom děl mířících do samého centra dnešního morálního a politického marasmu,“ uvedl Vladimír Just. Velmi nadějné bylo podle něj letos množství kvalitních hraných snímků.
číst dále
PAŘÍŽ Značný prostor věnuje francouzský deník Le Monde spisovateli Milanu Kunderovi v šestidílném materiálu Kundera, román jednoho života, který podrobně mapuje život tohoto literáta. Od pondělka vyšly dva díly s názvy Málo známý osud Milana Kundery, spisovatele, který přišel z chladu, a Milan Kundera, přísně sledovaný spisovatel. List mimo jiné vychází z práce historika a redaktora Lidových novin Petra Zídka, kterého cituje například v souvislosti s Kunderovým odchodem do exilu, jejž československá tajná policie uvítala a dělala vše, aby mu ho usnadnila.
číst dále
Drážďanská Semperoper uvádí jednu z nejhranějších soudobých oper, Ligetiho Velkého Makábra v režii Španěla Calixta Bieita.
Mescalina a Nekrotzar. Iris Vermillionová a Markus Marquardt v klíčových rolích Ligetiho opery. FOTO SEMPEROPER DRESDEN/LUDWIG OLAH
Absurdní temné syrové divadlo, morbidní satira o ohlášeném konci světa, který se nakonec nekoná. Pod lupu si bere chtíč, perverzi, politikaření, manipulaci i špiclování. Dílo maďarského skladatele Györgyho Sandora Ligetiho Le Grand Macabre neboli Velký Makábr, mělo původní premiéru před 41 lety ve Stockholmu, nyní jej poprvé uvedla drážďanská Semperova opera.
číst dále
Zábava. Oba protagonisté si zjevně dobře rozuměli. FOTO OLD SCHOOL COOL
Série autorizovaných archivních nahrávek Boba Dylana The Bootleg Series dospěla do svého už patnáctého pokračování. Trojalbum s podtitulem Travelin’ Thru, 1967–1969 patří k těm nejzajímavějším.
Ve zmíněném období se Bob Dylan vrátil do studia po pauze, jež následovala po jeho motocyklové nehodě v půli roku 1966. Nahrával v jednom z hlavních měst americké hudby Nashvillu, tamní prostředí už měl vyzkoušené z příprav tehdy posledního vydaného alba Blonde On Blonde. U alba, které zde začal natáčet na podzim 1967, ovšem zvolil oproti minulosti radikálně okleštěnou sestavu: album, jež posléze dostalo název John Wesley Harding a patří mezi Dylanova nejvýše ceněná, bylo natočeno pouze v základním triu. Dylana coby kytaristu, pianistu a harmonikáře doplňovali jen dva nashvillští studioví profíci, bubeník Kenneth Buttrey a basista Charlie McCoy (známější jako virtuos na foukací harmoniku). Polovina prvního disku aktuálního archivního trojalba tak přináší nepoužité verze písniček, známých z tohoto alba. Doplňují je pak tracky z února 1969, kdy zde v rozšířené sestavě Dylan nahrával další řadovku Nashville Skyline.
číst dále
V pondělí 16. prosince to bylo třicet let, co Václav Havel pronesl v Československé televizi svůj předvolební projev. Přestože šlo o jeho nejrozsáhlejší veřejnou řeč za celou sametovou revoluci, která měla navíc díky televiznímu přenosu největší dopad, nebývá moc často citována. Možná také proto, že neobsahuje žádný chytlavý slogan jako předchozí projev z 10. prosince („Pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí!“) nebo ten následující, novoroční („Naše země nevzkvétá.“). Přesto obsahuje pozoruhodné myšlenky.
číst dále
Stejně jako v jakékoli jiné oblasti platí i v zemědělství, že pokud se při růstu byrokracie a růstu zasahování do podmínek podnikání příliš „tlačí na pilu“, lze dříve či později očekávat nějaké protesty, demonstrace a projevy nesouhlasu ze strany zemědělské veřejnosti. Při současných, po celé Evropě se šířících demonstracích zemědělců ovšem zdaleka nejde „jen“ o pouhé zákony, vyhlášky nebo o nevyhovující ceny za zemědělskou produkci, jak tomu bývalo v minulosti, ale o souboj o filozofii a pojetí zemědělského hospodaření v budoucnosti.
číst dále
Znáte teorii paralelních vesmírů? Na to, aby člověk věděl, oč jde, nemusí být astrofyzik. Je to oblíbené téma autorů sci-fi. Podobně jako paralelní vesmíry fungují i společenské bubliny v našem světě. Prolínají se v tom smyslu, že existují v témže času a prostoru, ale společensky a komunikačně se míjejí. Pěknou ukázku přineslo pondělí, kdy v Budapešti primátoři čtyř metropolí visegrádských zemí (Prahy, Bratislavy, Varšavy a Budapešti) podepsali Pakt svobodných měst. Jak píše agentura AFP, cílem paktu je vyvážit populisty, kteří jsou v těchto zemích u moci na vládní úrovni.
číst dále
Když chcete někam letět velkým tryskovým dopravním letadlem, je téměř jisté, že bude od Boeingu nebo Airbusu. Tihle dva giganti spolu vedou dlouhodobou válku o ovládnutí nebe. Boeing podporují USA a Airbus zase Evropa. Navzájem se pak obviňují, že dotace toho druhého posílají jeho firmu ke dnu. A teď se zdá, že vyhrává Airbus.
Konkurent Airbusu Boeing totiž oznámil, že zastaví od ledna výrobu svých letadel 737 MAX. Prý dočasně. Přitom jeho prodeje a údržba dělaly většinu tržeb firmy. Je to něco, jako kdyby McDonald’s přestal prodávat ikonický hamburger Big Mac nebo Coca-Cola přestala používat ve svých nápojích bublinky, hodnotí to komentář agentury Bloomberg. Pokud se v dohledné době nepodaří obnovit výrobu a oživit důvěru v letouny 737 MAX, trh velkých dopravních letadel s jednou uličkou ovládne typ A320 od Airbusu.
číst dále
DISKUSE
Znepokojuje mě spousta článků a komentářů o probíhající „informační válce“, jejímiž máme být účastníky. V této válce údajně bojujeme hlavně s Ruskem, které nás zaplavuje lživými zprávami, pomocí kterých ovlivňuje výsledky voleb, vyvolává strach z imigrantů, odpor proti EU, ale i proti očkování, a připravuje si tak půdu pro naše podmanění.
Kampaň, která z Ruska dělá „říši zla“, srovnatelnou snad se stalinismem, mě hluboce znepokojuje. Někteří politici a komentátoři jako by byli natěšeni na nějaké silové řešení, které by vedlo k pokoření Ruska `a la Irák. Když se někdo (jako třeba prezident Zeman) přimlouvá za dobré vztahy s Ruskem a Čínou, je označován div ne za zrádce. Takoví lidé (a patřím mezi ně i já) ale nejsou „proruští“, resp. „pročínští“, ale prostě se jen snaží být objektivní a pragmatičtí. Vadí nám, že je nám vnucován obraz dnešního Ruska jako nebezpečného nepřítele, který se chystá k nám co nevidět vpadnout a kvůli kterému musíme nákladně zbrojit.
číst dále
POLEMIKA
K budování pevných česko-amerických vztahů v našem národním zájmu měl Václav Klaus tu nejlepší příležitost, ale v tomto ohledu naprosto selhal, píše Michael Žantovský. Na snímku z Bostonu z roku 1995 jsou Klaus v roli premiéra a Žantovský coby velvyslanec ČR v USA. FOTO ČTK
Za třicet let od listopadového revoluce prošel Václav Klaus mnoha politickými a názorovými proměnami, na svém polemickém elánu však neztratil nic. Tentokrát vyrazil do boje proti „pár jedincům listopadové revoluce, kteří si monopolizují pocit bezmocnosti“ a „kteří se tváří, že mají na Ameriku monopol“ (Pocit bezmoci nelze privatizovat, LN 14. prosince). Zdá se mu, že tito podezřelí jedinci se shlukují kolem organizace Aspen Institute Central Europe. Ve skutečnosti polemizuje s texty jednoho čísla čtvrtletníku Aspen Review, které vyjadřují – jak bývá zvykem – stanovisko autorů, a nikoliv vydavatele.
číst dále
Šílenec horší seniora
Ad LN 14. 12.: Proč všichni jedou tak rychle?
Tu otázku si kladu také. Jeden čas jsme jezdívali do Luhačovic. Z Prahy po celou dobu mne cca 70 procent aut předjelo. Jsem také senior, pokud to jde, jedu 130 km/h. Oni mne však s přehledem předjížděli.
číst dále
PRAHA Kuřáky čeká v příštím roce největší zdražení cigaret v novodobé historii Česka. Nejnovější zvýšení spotřební daně z tabáku o deset procent, jež je součástí takzvaného daňového balíčku, který včera schválila Poslanecká sněmovna, převýší dosud největší cenový skok na úrovni sedm až osm korun za krabičku v roce 2007. V příštím roce, s ohledem na lhůtu na doprodej zásob nejpozději od června, tak průměrná cena cigaret poprvé dosáhne, nebo spíše převýší částku 100 korun.
Alespoň tak to tvrdí tabákové firmy, podle jejichž kalkulací krabička s 20 kusy cigaret podraží oproti letošku o deset až 13 korun. Záleží na cenové kategorii – čím dražší značka kuřiva, tím bude zdražení větší.
číst dále
Česku patří přední světové příčky v prodeji kuřiva a alkoholu. Zhruba 20 až 30 procent odbytu má ale na svědomí nákupní turistika.
Česko je rájem přeshraničních kuřáků. Zatím. FOTO PROFIMEDIA
PRAHA Za rok téměř sto krabiček cigaret, v případě alkoholických nápojů pak 9,9 litru čistého lihu na hlavu. Nedávno zveřejněné údaje Českého statistického úřadu o domácí spotřebě ukazují, že Češi patří v mezinárodním srovnání k premiantům ve spotřebě kuřiva a alkoholu. Naše domácí konzumace je sice nezanedbatelná, nedosahuje však takových výšin, jak uvádí statistika a žebříčky mezinárodních institucí.
číst dále
ŽELEZNIČNÍ DOPRAVA
Sněmovna schválila jednotnou jízdenku
PRAHA Cestující budou moci na železnici využívat jednotnou jízdenku, i když pojedou vlaky různých dopravců. Umožní jim to systém jednotných jízdenek na dráze, který opět schválila sněmovna. Poslanci přehlasovali Senát, který chtěl v předloze zachovat přísnější podmínky pro kácení stromů podél tratí. Senátoři také nechtěli, aby byly v informačním systému jednotných jízdenek vedeny údaje o kupujících. Ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO) s pozměňovacími návrhy Senátu nesouhlasil.
číst dále
Na zvýšený rodičovský příspěvek dosáhne jen asi 80 procent rodin s dětmi do čtyř let. Mimo zůstanou ty, které si doposud platný limit 220 tisíc korun už vybraly nebo si jej stihnou vybrat do začátku příštího roku.
Souboj ministryň. Jana Maláčová (vlevo) původně chtěla vyšší příspěvek pro všechny, podle Aleny Schillerové na to v rozpočtu nejsou peníze. FOTO ČTK
PRAHA Celková výše rodičovského příspěvku se od 1. ledna zvýší z 220 tisíc na 300 tisíc korun či z 330 tisíc na 450 tisíc u vícerčat, a to pouze pro ty rodiny s dětmi do čtyř let věku, které budou k 1. lednu 2020 pobírat tuto dávku a doposud nestačily vybrat původní limit. Poslanci včera definitivně zamítli senátorský návrh, aby se vyšší příspěvek týkal všech rodin s dětmi této věkové kategorie.
číst dále
FOTO REUTERS
WASHINGTON Americký výrobce letadel Boeing od ledna pozastavuje výrobu letadel 737 MAX, která po dvou tragických haváriích nesmí od letošního jara létat. Společnost uvedla, že se nechystá propouštět zaměstnance.
Pozastavení produkce Boeing zdůvodnil především tím, že schvalovací proces provozu letadel u amerického Federálního úřadu pro letectví (FAA) se přesouvá do roku 2020 a že není jasné, kdy a za jakých podmínek se stroje vrátí do provozu.
číst dále
Dokončení ze strany 1
Diskuse o konečném znění zákona tak nevyvolalo včera ve sněmovně jen zvýšení rodičovského příspěvku. Vládní koalice s podporou komunistů měla navrch i v případě hlasování o pozměňovacích návrzích senátorů v rámci daňového balíčku a zmírnění původního návrhu nárůstu daní.
V nezměněné verzi tak prošlo i výrazné zvýšení daně z loterií a losů. Což se dotkne hlavně Sazky a její Sportky, která má u nás na trhu číselných loterií dominantní postavení. U ostatních druhů hazardu, včetně nejrizikovějších automatů, však daně zůstanou na dosavadní úrovni. Stát tedy zdražuje z pohledu závislosti nejméně rizikovou formu hazardu, zatímco daně u gamblerů nejvíce vyhledávaných her nemění.
číst dále
OČIMA ODBORNICE
Vánoce. Svátky klidu a míru jsou paradoxně vysoko na žebříčku nejvíce stresujících událostí, což není dobré ani pro duši, ani pro tělo. I ten, kdo toto hektické období nemá v oblibě, může při dodržování pár pravidel přečkat vše bez úhony, byť se na něj vánoční podněty valí ze všech stran v podobě reklam, stále hrajících koled v obchodech a podobně.
Největším kamenem úrazu se v takových situacích stává, že do nich vejdeme naprosto nepřipraveni. Nároky, které na sebe dnešní člověk vytváří, jsou téměř za hranicemi lidských možností. Pokud budeme považovat za normu, že od rána do večera bez oddechu perfektně fungujeme, dostane nás na kolena i koleda v supermarketu. A tak si dávejme krátké přestávky na alespoň jeden nádech a výdech před každým dalším úkolem – před vstupem do obchodu, před začátkem práce i před společnou večeří s rodinou.
číst dále
Zdravotní indispozice zkazí Vánoce nemocnému i celé jeho rodině. Známé zdravotní problémy proto řešte ještě před svátky, případně si vybavte domácí lékárničku aspoň základními léky. Pokud nemáte internet, zajímejte se už teď, jak bude fungovat lékařská pohotovostní služba.
Tak jako padá chleba namazanou stranou dolů, projeví se zdravotní neduhy v pátek večer či v nějaký státní svátek. Vánoční svátky, byť mají v sobě řadu pracovních dní, mohu být z pohledu pacienta neskutečně dlouhé.
Řada ordinací totiž nefunguje kvůli dovoleným. Lékaři takových ordinací sice musí zveřejnit informaci o tom, kdo a kde je v jejich nepřítomnosti zastupuje, i tak je ale někdy těžké pomoc sehnat.
číst dále
V Česku se téměř 900 tisíc lidí léčí s cukrovkou. Pacienti musejí dodržovat režimová opatření – ve zkratce jde o pravidelné stravování s přesným množstvím sacharidů, fyzickou aktivitu, nekouření a omezení alkoholu. Vánoční svátky mohou být pro některé diabetiky velkým pokušením.
I oni si však mohou pochutnat na tradičních pokrmech, jen jinak připravených. Nemusí chybět kapr, jen by neměl být smažený, ale spíše pečený v troubě, například se zeleninou. Když už musíte mít řízky, tak smažené na kvalitním řepkovém oleji. I bramborový salát jde připravit v odlehčené verzi, stačí místo majolky použít bílý jogurt. Výzvou se může zdát cukroví. Vyměňte hladkou bílou mouku za celozrnnou, cukru dejte třetinu oproti receptu, případně ho nahraďte umělým sladidlem. Nebo vyzkoušejte stále populárnější nepečené raw cukroví. Stále ale platí, že všeho s mírou.
číst dále
Stačí chvilka nepozornosti a místo v kruhu rodinném bude člověk trávit sváteční chvíle v čekárně u lékaře. Kdy se vyplatí být obezřetný?
Potrápit dokáže i obyčejné nachlazení a je zbytečné o svátcích hledat lékárnu, která má otevřeno. Zkontrolujte si pro jistotu ještě před svátky domácí lékárničku, zda v ní nechybí něco z běžného vybavení, případně jestli to, co v ní je, již není po exspiraci.
V lékárničce by neměl chybět lék snižující horečku a bolest, lék na kašel, kapky do nosu a do očí, náplasti, dezinfekce, sterilní obvaz, chladivý gel. S tímto běžným vybavením zvládnete přestát nachlazení, obvyklé bolesti zubů, hlavy či zad i drobná poranění, ke kterým doma obvykle dochází.
číst dále
Štědrý den bývá pro záchranáře jako všední den. Zato o Silvestru nejsou těžká zranění výjimkou, říká zdravotnický záchranář Patrik Christian Cmorej. V severočeském Litvínově odsloužil ze své třináctileté kariéry svátky hned devětkrát.
LN Před Vánoci se vždy varuje před kapřími kostmi zapíchnutými v krku. Opravdu se to stává?
Za třináct let praxe jsem se s tím jako zdravotnický záchranář nesetkal. Ale je možné, že lékaři na pohotovosti ORL v nemocnicích takové případy řeší.
číst dále
Opravu poškozených genů ještě před narozením jedince postiženého dědičnou chorobou zvládají vědci zatím jen u laboratorních myší. Přesto vidí v tomto způsobu léčby naději pro pacienty s řadou závažných onemocnění.
Jediná dávka léku Zolgensma schváleného letos americkým Úřadem pro potraviny a léčiva stojí více než dva miliony dolarů. To činí z této genové terapie nejdražší lék světa.
Zolgensma je určena pacientům se spinální svalovou atrofií. Ta někdy poškozuje pacientům svalstvo až po třicítce, jindy však devastuje svaly už před narozením. Děti, které trpí rychle nastupující formou spinální svalové atrofie, umírají obvykle do dvou let. Zolgensma je prvním lékem, který přináší malým pacientům naději na normální život.
číst dále
Science Café: geny a Mars
PRAHA Popularizační projekt Science Café, jenž připravuje od přednášky a diskuse pro veřejnost, bude mít vánoční přestávku, ale ještě dnes v 18 hodin se můžete v Muzeu Jindřichohradecka účastnit debaty o genetice – od toho, jak geny ovlivňují zdraví, až po to, jak poznatků genetiky využívají historikové.
V Plzni ve Skautském institutu ve stejnou dobu proběhne diskuse o výzkumu Marsu v rámci čtyř misí ExoMars. Podrobnější informace můžete najít na webu www.sciencecafe.cz. red
číst dále
Genetické dispozice k významnému civilizačnímu postižení zkrátka nepřepereme. Pravděpodobnost vlastního onemocnění Alzheimerovou chorobou lze ale snížit aktivním přístupem k životu.Ruku na srdce: kdy jste se naposledy učili zpaměti třeba báseň nebo řešili matematický příklad bez pomoci kalkulačky? Možná je načase se tomu začít věnovat...
FOTO SHUTTERSTOCK
Zdání klame. Pocit, že lidí s Alzheimerovou chorobou přibývá, je způsoben tím, že se obecně prodlužuje délka našeho života. Zabránit této nemoci či zcela ji vyléčit ještě nejde, ale její postup i průběh už lze léky alespoň zmírnit a zpomalit.
číst dále
Příbuzní a ostatní rodinní příslušníci nejsou schopni zajistit profesionální péči seniorovi postiženému Alzheimerovou chorobou, zejména v posledních fázích jeho života. Není to ale zpravidla jejich vina. S nemocí tohoto typu se obtížně vyrovnává, což potvrdí každý, kdo musel o někoho blízkého pečovat.
Alzheimerova nemoc se řadí k postižením, kterým říkáme atroficko-degenerativní. Je doposud nejasného původu, způsobuje různé metabolické a strukturální změny nervové buňky vedoucí ke ztrátě její funkce. Tento proces se v počátečních stádiích projevuje poruchami novopaměti, postupně ale vede k poruchám všech složek intelektu a ke ztrátě pohybových schopností.
číst dále
Přes všechny obtíže, nejsme v roli pasivních čekatelů na toto osudové onemocnění. Podle lékařů je prevencí demence aktivita mozkových buněk. Podobně příznivě funguje i fyzická aktivita. Průzkumy ukazují, že výskyt demence je u lidí, kteří se pravidelně hýbou, až o dvacet procent nižší.
Malý matematický test napoví
? Alzheimerovu nemoc poprvé popsal německý lékař Alois Alzheimer v roce 1907. V té době se považovala za nemoc vzácnou. Nyní se nějaká forma demence vyskytuje u více než sedmi milionů obyvatel Evropy.
číst dále
BARCELONA Fotbalisté Barcelony a Realu Madrid před dnešním odloženým šlágrem španělské ligy (od 20 hodin) stráví několik hodin ve stejném hotelu. Z bezpečnostních důvodů také autobusy obou týmů přijedou společně na stadion Camp Nou, blízko něhož budou protestovat tisíce demonstrantů.
První El Clásico sezony se mělo původně odehrát 26. října, ale odklad si vyžádaly rozsáhlé demonstrace, které vyvolalo odsouzení devíti katalánských politiků za uspořádání nezákonného referenda v roce 2017. Devět z nich od španělského Nejvyššího soudu dostalo tresty vězení od 9 do 13 let.
číst dále
Fotbalový trenér Pavel Vrba skončil svou druhou etapu v Plzni. Poprvé byl úspěšnější, podruhé zase klub vydělal víc peněz.
PRAHA Jen pár hodin poté, co Pavel Vrba v neděli po remíze 1:1 s Teplicemi veřejně oznámil svůj pravděpodobný odchod z Plzně, napsal obránce David Limberský na Twitter: „Odchází ten nejlepší, všechna slova jsou zbytečná... Díky za vše, TRENÉRE, navždy v srdci...“ Jak výmluvná slova rámující spojení dvou ér 56letého trenéra ve Viktorii i dvojice mužů, kteří tohle zlaté období jako jediní z A-týmu celé zažili.
číst dále
FOTBAL
Odejde sportovní ředitel Nezmar ze Slavie?
PRAHA Sportovní ředitel fotbalistů pražské Slavie Jan Nezmar podle některých médií odchází z klubu. Portály iSport.cz a Sport.cz uvedly, že podal výpověď, údajně by mohl zamířit do konkurenční Plzně. To ale šéf Slavie Jaroslav Tvrdík na Twitteru popřel. „Honza je v první řadě člověk. S rodinou, za kterou dojíždí do Liberce. Slavia dělala fans obrovskou radost, ale rodinám i nám samotným řadu starostí. Máme dvě jedenáctky, ale jen jednu trenérskou a manažerskou. Určitě nejde ke konkurenci,“ napsal Tvrdík, ale Nezmarův odchod nevyloučil. Za Nezmarovým koncem ve Slavii by údajně mohly být neshody právě s Tvrdíkem ohledně dalšího ekonomického směřování klubu. Dvaačtyřicetiletý Nezmar přišel do Slavie v prosinci 2017 z Liberce. S červenobílými oslavil v minulé sezoně zisk double díky vítězství v lize a domácím poháru. V aktuálním ročníku se Pražané po 12 letech probojovali do základní skupiny Ligy mistrů. V konkurenci Barcelony, Dortmundu a Interu Milán zanechali výborný dojem, ale se dvěma body skončili ve skupině poslední. čtk
číst dále
xxx
Jen světlo z monitoru
u sklenky perlivého vína
číst dále
ČEKSTAJL
Dvacet let od blankytné. První barvou roku byla blankytná. A zahrála si také ve filmu Ďábel nosí Pradu, kde v této barvě měla už demodé svetřík nová sekretářka ďábelské Meryl Streepové v podání Anne Hathawayové. FOTO PROFIMEDIA
Je tu závěr roku a s ním jedna klasika, kterou Čekstajl nemůže a nechce opomenout. Volba barvy roku. Tentokrát je přátelská ke všem, kdo se ztrácejí v podivných výrazech, jako je „slézová“ nebo „lasturová“. Barvou roku 2020 je totiž klasická modrá. Neboli odstín modři oceánu nebo letní hvězdami prozářené noční oblohy. Prostě normální tmavě modrá bez nějakých fines.
číst dále
Ozdoby a přání vynesly neziskovkám 90 tisíc
Vánoční trhy chráněných dílen v ostravské huti FOTO LIBERTY OSTRAVA
Už pojedenácté uspořádala huť Liberty Ostrava ve svých prostorách vánoční trhy chráněných dílen. Své výrobky zde prodávalo 11 neziskových organizací z Ostravy a okolí, a zaměstnanci ostravské huti si tak mohli koupit například vánoční ozdoby a přání, keramiku, porcelán i ručně malované sklo a koupí přispět na pomoc potřebným. Neziskové organizace si prodejem výrobků v huti vydělaly 90 140 korun. „Chráněné dílny podporujeme dlouhodobě. Většinu organizací už naši zaměstnanci znají a těší se na jejich výrobky,“ řekla Monika Pěnčíková z Liberty Ostrava.
číst dále
Autor (* 1967) se narodil v Nymburce, kde dodnes žije. Vystudoval zdejší gymnázium. Poté vystřídal řadu zaměstnání včetně popeláře, trafikanta, zelináře, novináře či obchodního cestujícího ve službách pivovaru. V současné době pracuje na dráze. První samostatná sbírka Na dnešek jsem spal líp mu vyšla v roce 2013, následoval svazek básní Tahám za záchrannou brzdu a nedávno vydal třetí sbírku Nemám slov, z níž přinášíme ukázky. Svou poezii tvůrce publikoval i v řadě sborníků (Kam až došel, to tam našel, Cesty proměny / Nálada doby, Stíny plesu, Delty domovů aj.). Vydal také tři publikace o bigbítu na Nymbursku. Sám zpívá v alternativní rockové skupině Oliverova dálka, která letos slaví čtvrtstoletí od svého založení.
číst dále
Neexistuje skladba, ke které bych cítil to, co k Rybovce. Důvody by mohly být zřejmé – táta zpíval ve sboru, na Rybovku v jejich podání jsem chodil odmalička, znám ji téměř nazpaměť, mám v textu oblíbené pasáže (když popisují Ježíška a zpívají, „jak milostné“ má „očičky“, nebo jak se kapela, o které mše vypráví, rozhoduje, co dítěti zahraje: „Naštymujte hudby jasné, ať nám to jde všecko krásně, jenom řádně do toho, hrajme, co je slušného!“), klasickou hudbu mám rád, sbory obzvláště. Příběh se mi taky líbí – už od začátku, kdy mladý pasák budí staršího a ten nadává, jak se celý den v potu tváře lopotil a proč mu ten tenor nedá spáti, ale pak i on uslyší moldánkový jemný hluk a uvidí, jak měsíc plápolá a rozhodne se vzbudit všechnu chasu, vzít hudební nástroje a děťátku zahrát. To se mi mimochodem líbí hrozně moc, že sice pro Vykupitele berou nějaké dary (ty jim „Tomek poveze“), ale že mu hlavně nesou darem hudbu a že jsou pak nervózní ohledně repertoáru, tím jsou mi Janek, Jožka, Ferda, Kuba i další muzikanti moc sympatičtí.
číst dále
ORBIS UNUS
Výsledek parlamentních voleb ve Spojeném království nemohl nechat nikoho na pochybách a bez nadsázky by se dal označit jako konzervativní tsunami.
Jasná porážka labouristů, kteří přišli o některé své tradiční bašty na severu země, znamená politický konec pro předsedu strany Jeremyho Corbyna. Hned po volbách se političtí komentátoři předháněli v hledání příčin labouristického fiaska. Často padala slova o nepopulárním lídrovi a příliš radikálním programu, který odrazoval středové voliče. Ten zmiňoval například znárodnění částí infrastruktury nebo internetové připojení zdarma pro všechny. Podle prvních povolebních analýz však radikální program nehrál až takovou roli, ostatně některé prvky labouristického programu podporovali i voliči konzervativců. Mnohem zásadnějším faktorem bylo hlavní téma voleb – brexit. Ten zastínil jakákoliv další témata a po celou dobu rámoval podobu předvolební kampaně. Corbyn, který se dlouhou dobu odmítal jasně postavit na jednu z rozvášněných stran a i s požadavkem na další referendum souhlasil spíše neochotně, tak svým lavírováním zřejmě odradil jak probrexitové tradiční voliče na severu, tak i část městských voličů jasně podporujících setrvání země v Evropské unii. Konzervativci Borise Johnsona oproti tomu razili jednoznačné téma dokončení brexitu za každou cenu. Konzervativcům zároveň nahrávalo rozložení volebních obvodů, které jsou rozmístěny více ve prospěch příznivců brexitu, ačkoliv na procenta dostaly o něco více hlasů strany požadující druhé referendum.
číst dále